ul. Podcieniowa 7, Trutnowy, 83-020 Cedry Wielkie

Szlak motławski

Rzeka Motława, której źródła znajdujš się na Rokickich Łąkach niedaleko Tczewa, przepływa środkiem Żuław Gdańskich. Uchodzi po 64 km w Gdańsku do Martwej Wisły. Jest rzeką typowo nizinną, o bardzo małym spadku, z wieloma krętymi zakolami.

Wędrować będziemy z Gdańska przez Olszynkę, Krępiec, Wiślinę, Wróblewo, Grabiny Zameczek, Suchy Dąb, Krzywe Koło, Koźliny. Niewštpliwš atrakcją szlaku jest wędrówka brzegiem Motławy, z możliwością dostrzeżenia niespotykanej gdzie indziej architektury Żuław, która wspaniale harmonizuje z przyrodą (zwracamy uwagę tylko na budownictwo historyczne, bo nowa architektura Żuław jest w olbrzymiej przewadze niestrawna).

We Wróblewie, nad samym brzegiem rzeki, stoi niewielki kościółek konstrukcji szkieletowej, w Grabinach Zameczku – pozostałości gotyckiego zamku krzyżackiego z resztkami niegdyś przepięknego parku z 700- letnim dębem. Krzywe Koło, prócz odrestaurowanego kościółka gotyckiego, posiada jeszcze kilka cennych domów, w tym podcieniowy (siedziba Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas) i na pobliskim cmentarzu niezwykle cenne nagrobki żuławskich „sąsiadów” czyli najbogatszych chłopów (grobowiec Bieberstaina !).

W Koźlinach, miejscu narodzin niemieckiego dramaturga Maksa Halbego, znajduje się kościół gotycko-barokowy z niezwykle cennymi obrazami, m. in. Vredemana de Vries, spichrz z XVIII w. i jeszcze bardzo wiele interesujących budynków z zachowanymi detalami, pamientajšcymi dawnš świetność Żuław.