ul. Podcieniowa 7, Trutnowy, 83-020 Cedry Wielkie

Szlak domów podcieniowych

Szlak Domów Podcieniowych, którego początek znajduje się w Koszwałach, a meta w Koźlinach, należy do najciekawszych i najczęściej odwiedzanych szlaków turystycznych na Żuławach Gdańskich. Jest to typowy szlak pieszo – rowerowy, ale specyfika regionu powoduje, iż w dni deszczowe i podeszczowe pokonanie trasy ze względu na błoto może sprawiać pewne trudności.

Do Koszwał docieramy z Gdańska lub Elbląga autobusem PKS, a 5 – 6 godzinną pieszą wędrówkę rozpoczynamy sprzed domu podcieniowego w Koszwałach, dalej „czarnym” szlakiem przez Miłocin, Trutnowy, Osice, Steblewo, następnie wałem wiślanym do Koźlin, gdzie zakończymy około 20 km wyprawę. Z Koźlin autobusem PKS możemy dojechać do pobliskiego Tczewa lub do bardziej odległego Gdańska (przez Pruszcz Gdański).

Na trasie szlaku znajduje się wyjątkowo duża ilość wartościowych zabytków architektury, gotycko – barokowe kościoły, plebanie, domy podcieniowe oraz licznie zachowane XIX-wieczne, a niekiedy XVIII-wieczne zabudowania gospodarcze. Wtopione w przyrodę tworzą unikatowy krajobraz kulturowy, jakiego nie znajdziemy w innych częściach województwa pomorskiego.

Na szlaku obejrzymy siedem domów podcieniowych, z najokazalszym w Trutnowach (siedziba Stowarzyszenia „Żuławy Gdańskie”), który, dzięki uprzejmości właścicieli domu, udostępniony jest do zwiedzania. Prócz domów obejrzymy wspaniały kościół w Osicach, ruiny gotyckiego kościoła w Steblewie i spichlerz z XVIII w. w Koźlinach. Z wału wiślanego roztacza się rozległy widok na Żuławy Gdańskie i drugi brzeg Wisły, który swoim urokiem wynagrodzi trudy pieszej wędrówki.

Więcej informacji na temat szlaku znajdziemy w siedzibie Stowarzyszenia „Żuławy Gdańskie”.