ul. Podcieniowa 7, Trutnowy, 83-020 Cedry Wielkie

Żuławskie bajanie

Żuławy zainspirują młodzież

Stowarzyszenie „Żuławy Gdańskie” z Trutnów rozpoczęło realizację trzeciego już projektu w ramach programu „Równać szanse” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności i Polskiej Fundacji Dzieci Młodzieży. Zdobycie 7 tys. grantu nie było łatwe, bowiem spośród 604 zgłoszonych projektów komisja konkursowa wybrała 102, w tym 7 z województwa pomorskiego.

Tym razem 25 – osobowa grupa młodzieży będzie pisać i ilustrować żuławskie baśnie, które wyda w formie książeczki z obrazkami. Projekt nosi tytuł „Żuławskie bajanie” i będzie realizowany przez pół roku. W czerwcu nastąpi uroczyste podsumowanie dokonań. W wielkiej sieni żuławskiego domu podcieniowego młodzież zaprezentuje fragmenty swoich opowieści oraz przygotuje wystwę prac plastycznych.

– Dzieki projektowi uczymy się współpracy, wzajemnej tolerancji i szacunku. Wymieniamy się pogladami i dyskutujemy na różne tematy. Mimo, że tak dobrze znamy Żuławy i miejscowości na ich terenie, to przy kolejnych projektach czekają na nas nowe niespodzianki. – opowiada Marta Szwemińska, uczestniczka drugiego już projektu. – Na wycieczki zabieramy ze sobą aparaty fotograficzne, aby upamiętnić nie tylko piękny krajobraz, ale przede wszystkim wspólnie spędzone chwile. Poprzez spotkania zbliżamy się do siebie, poznajemy swoje charaktery i dzielimy się pomysłami. Niezależnie od warunków pogodowych staramy się wykonywać to co wcześniej zaplanowaliśmy.

– Jesteśmy zadowoleni ze sposobu prowadzenia zajęć, ponieważ nie są to tylko wykłady, ale my w pełni w nich uczestniczymy – dodaje Agnieszka Pawełczyk. – Każdy nasz pomysł jest brany pod uwagę i mamy dużo swobody przy podejmowaniu decyzji związanych z programem. To nasz projekt i tylko od zaangażowania i pomysłowości uczestników zależy, jak go zrealizujemy.

– Takie zadania umożliwiają nam rozwój wyobraźni i odkrywanie nowych umiejętności – cieszy się Weronika Paszkowska, uczestnicząca we wszystkich dotychczasowych realizacjach „Równać szanse”. – Dzięki nim poznajemy siebie i własne zainteresowania, stajemy się odpowiedzialni i uczymy się pomagać innym.

Lekcja z profesorem

Najlepiej uczyć się od Mistrza. Z tego założenia wyszli uczestnicy projektu „Żuławskie bajanie” i na spotkanie w domu podcieniowym w Trutnowach zaprosili prof. Jerzego Sampa, wykładowcę Uniwersytetu Gdańskiego, znanego pisarza, autora niezliczonej ilości legend z Pomorza. Grupa z zaciekawieniem słuchała opowieści gościa i wskazówek warsztatowych, podpowiedzi, skąd czerpać inspiracje i jak nawet niewielki przedmiot może pobudzić wyobraźnię.

– Jako dziecko często z ojcem wstępowałem do kościała Mariackiego w Gdańsku. Tam zaintrygowała mnie niewielka ławeczka wciśnięta w lukę przy wielkim filarze. Lubiłem na niej zasiadać i już jako czterolatek wyobrażałem sobie, skąd się wzięła – opowiadał profesor. – Już wtedy wiedziałem, że napiszę kiedyś historię związaną z tym miejscem. Po wielu latach tak się stało. Powstała legenda o piekarzu, jego córce i chlebie zamienionym w kamień. Przez wieki na pamiątkę bochen wisiał na łańcuchu we wnętrzu świątyni. Na początku XX w., kiedy powstało Towarzystwo Przyjaciół Nauki i Sztuki w Gdańsku, został przekazany na badania do Berlina. Okazał się meteorytem, który przed wiekami przebił dach i spadł na kościelną posadzkę. Niestety, kamień nigdy do Gdańska nie powrócił.

Na zakończenie spotkania Jerzy Samp zapowiedział, że w czerwcu ukaże się nowy zbiór legend, w którym niejedna opowieść będzie związana z Żuławami.

– W tym czasie wydamy też nasze baśnie – cieszyła się młodzież. – Zaprosimy naszego mistrza na wspólną promocję książek!