ul. Podcieniowa 7, Trutnowy, 83-020 Cedry Wielkie

Meble z duszą

„Meble z duszą – warsztaty renowacji rodzinnych pamiątek” to projekt zrealizowany w ramach programu „Akumulator Społeczny” Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Warsztaty polegały na profesjonalnej renowacji najcenniejszych rodzinnych pamiątek – drobnych mebli i bibelotów – którą przeprowadzaliśmy pod okiem fachowca p. Szymona Bedy ze Swarzewa. Zajęcia były prawdziwą próbą cierpliwości, skupienia i wytrwałości w działaniu. P. Szymon, swoją pasją i zaangażowaniem, pokazał nam, że do każdego odnawianego mebla czy rodzinnej pamiątki należy podchodzić indywidualnie. Aby go „zrozumieć” należy spróbować poznać jego historię, dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Wtedy nabiera on blasku, w którym odbijają się nasze wspomnienia. Uczestnicy podchodzili do kolejnych zadań początkowo z lekką obawą i powątpiewaniem we własne możliwości, lecz z każdą chwilą z coraz większym zapałem – szczególnie, kiedy pojawiły się pierwsze efekty np. piękny, gładki blat stolika oczyszczony z warstwy łuszczącego się lakieru. Kolejne dni przynosiły coraz większe i bardziej satysfakcjonujące rezultaty. Część efektów projektu można było podziwiać 5 września 2015 podczas Dożynek Gminnych w Cedrach Wielkich.

Drugim etapem projektu były warsztaty poprowadzone przez p. Katarzynę Chajek ze Steblewa, która pokazała nam jak w łatwy i przyjemny sposób można odnowić meble i bibeloty metodą decoupage, nadając im tym samym nowego charakteru i nowoczesnego rysu. Zatem i zwolennicy nowoczesności znaleźli u nas coś dla siebie.

Projekt przyniósł nam, oprócz konkretnych i trwałych rezultatów w postaci pięknych odnowionych mebli, całą masę różnych emocji – od zniecierpliwienia i złości, kiedy coś nie szło zgodnie z planem, aż po nieskrywaną, dziką wręcz radość towarzyszącą podziwianiu skończonych dzieł, które zdobią nasze domy i przepełniają nas dumą. Ponadto, dostaliśmy lekcję, której główne założenie Stowarzyszenie „Żuławy Gdańskie” od początku swojej działalności próbuje na trwałe zapisać w świadomości mieszkańców tych terenów, a mianowicie szacunek dla historii. Stary fotel po babci nie musi być zakurzonym i zapomnianym meblem, ale najwygodniejszym miejscem do czytania czy picia herbaty, wystarczy mu tylko przypomnieć lepsze czasy przy pomocy  kawałka papieru ściernego, lakieru i pędzla.