ul. Podcieniowa 7, Trutnowy, 83-020 Cedry Wielkie

PRELEKCJA I PODSUMOWANIE PROJEKTU pn. „Organizacja tradycyjnych warsztatów kulinarnych – stworzenie lokalnej bazy żuławskich produktów tradycyjnych jako elementu Listy Produktów Tradycyjnych Województwa Pomorskiego”

Autor: zulawy, 15. listopada 2016

W poniedziałek 14 listopada 2016 r. w Żuławskim Ośrodku Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich odbyła się gala podsumowująca projekt pn. Organizacja tradycyjnych warsztatów  kulinarnych – stworzenie lokalnej bazy żuławskich produktów tradycyjnych jako elementu Listy Produktów Tradycyjnych Województwa Pomorskiego”, który możliwy był do realizacji dzięki wsparciu finansowemu z Gminy Cedry Wielkie i  „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.” w ramach złożonej oferty  na realizację  operacji ujętej w Planie Operacyjnym Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2016-2017.

Projekt został przygotowany, pozyskany i zrealizowany przez Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich. Całkowita wartość projektu: 25 730,00 zł., wartość wsparcia finansowego: 24 980,00 zł zakładał przeprowadzenie cyklu szkoleń i warsztatów z zakresu tradycyjnej kuchni żuławskiej – łącznie 66 godzin szkoleniowych w ciągu 3 miesięcy prowadzonych przez wykwalifikowanego kucharza – Artura Stanek. W ramach zadania odbyły się zajęcia teoretyczne i warsztaty praktyczne bazujące zarówno na doświadczeniach Stowarzyszenia Żuławy Gdańskie (na podstawie publikacji i zarchiwizowanych materiałów), jak i na zapisach w starych recepturach z obszaru Żuław. Osoby uczestniczące w warsztatach zabezpieczone zostały w niezbędny sprzęt kuchenny, a także w produkty spożywcze. Dodatkowo całość wydarzenia i powstałe potrawy zostały uwiecznione i stanowić będą grafikę w publikacji, której wydanie zaplanowane jest na przełomie najbliższych miesięcy.

Dodatkowo w ramach wydarzenia odbyły się prelekcje. nt. projektu i możliwości jakie daje rejestracja produktów i podejmowanie inicjatyw w zakresie rozwoju obszarów wiejskich, w tym kreowania nowych miejsc pracy poprzez wprowadzenie produktów żuławskich, która została przeprowadzona przez Panią Krystynę Gierszewską i Pana Piotra Hałuszczaka. Poza samymi produktami tradycyjnymi omówione zostały możliwości finansowania zadań ze środków UE przez Panią Emilię Grzyb – Prezes LGD „Trzy Krajobrazy”.

Na podsumowanie projektu poza uczestnikami zajęć kulinarnych przybyli zaproszeni goście. W szczególności mile powitany został Pan Janusz Goliński – Wójt Gminy Cedry Wielkie, Pani Bożena Daszewska – Przewodnicząca Rady Gminy Cedry Wielkie, Pan Piotr Hałuszczak – Prezes Wojewódzkiego Związku Kółek Rolniczych i Kół Gospodyń Wiejskich, Prelegenci: Pani Krystyna Gierszewska – Prezes Kociewskiego Forum Kobiet, Emilia Grzyb – Prezes LGD „Trzy Krajobrazy”, Radni, Sołtysi Gminy Cedry Wielkie, a także przyjaciele współpracujący z ŻOKIS.

Podczas gali pracownicy ŻOKiS – Łukasz Żarna i Karina Tymoszuk   podsumowali realizację projektu, w tym również zmagania uczestników zajęć, nawiązujące do tradycji i historii Żuław gdańskich. Po części oficjalnej wszyscy goście zostali zaproszeni do konsumpcji przygotowanych przez uczestników warsztatów ponad 20 potraw.

Dodatkowo w trakcie wydarzenia została zaprezentowana wystawa fotograficzna z realizacji projektu składająca się ze zdjęć warsztatowych i przygotowywanych potraw.

Lada chwila zostanie wydana publikacja, ale już w tej chwili udostępniamy przepisy przygotowywane na warsztatach kulinarnych:

 1. Mielona piers z gesi
 2. Zupa z suszonych śliwek
 3. Kurczak pieczony-faszerowany bez kości
 4. Burak cukrowy
 5. Łosoś marynowany
 6. Śledzie w winie
 7. Zupa z brukwi na gęsinie
 8. Babka ziemniaczana
 9. Ślepa zupa rybna
 10. Pierogi z kasza gryczana okraszone boczkiem
 11. Dorsz po żuławsku
 12. Kapusta zasmażana
 13. Łosoś z marchewką i porem
 14. Klinki krajane
 15. Pierś indycza
 16. Boczek chłopski
 17. Zupa klopsowa królewska
 18. Ciasto buraczane
 19. Ciasto czekoladowe z pomidorami
 20. Ciasto migdałowo dyniowe
 21. Ciasto marchewkowe
 22. Purcle

Zapraszamy do obejrzenia apetycznej fotorelacji.