IX Powiatowy Konkurs Kulinarny „Niebo w gębie, czyli przysmaki powiatu gdańskiego”… | Stowarzyszenie "Żuławy Gdańskie"
ul. Podcieniowa 7, Trutnowy, 83-020 Cedry Wielkie

IX Powiatowy Konkurs Kulinarny „Niebo w gębie, czyli przysmaki powiatu gdańskiego”…

Autor: zulawy, 1. lipca 2014

…za nami! Było pięknie, smakowicie i wesoło. Degustowaliśmy 32 dania i 10 nalewek.  Po raz pierwszy zaprezentowały się żuławskie restauracje. Prawdziwą ucztę dla ducha zaserwował zespół „Zagan Acoustic”. Swój repertuar zaprezentowały również dziewczyny z zespołu „Female Band”. Potrawy konkursowe oceniało jury w składzie: Andrzej Grzyb – Senator RP, Cezary Bieniasz – Krzywiec – Starosta powiatu gdańskiego, Mariola Grzechowiak – Wiceprezes Zakładów Mięsnych Nowak, Teresa Suchodolska – Wiceprezes Academia Europa Nostra, Artur Michna – Krytyk kulinarny, Elżbieta Skirmuntt-Kufel – prezes Stowarzyszenia „Żuławy Gdańskie”.

Przyznano następujące miejsca:

DANIA RESTAURATORÓW:
I. miejsce – Śledzie po holendersku – Oberża „Pod Lipami” Bystra
II. miejsce – Sarna z żuławskich pól zawijana z leśnymi grzybami, podana na pęczaku w aromacie wiejskiej wędzonki z aromatycznym sosem jeżynowym – „Cedrowy Dworek” Cedry Wielkie
III. miejsce – Polędwiczki ze szpinakiem w sosie śmietanowym – „Czarna Perła” Przejazdowo

DANIA ŻUŁAWSKIE:
I. miejsce – Kaczka faszerowana po żuławsku – Grażyna Bizoń Cedry Małe
II. miejsce – Duszona pręga wołowa po flamandzku – Maria Suska Cedry Wielkie
III. miejsce – Jabłczanka z młodymi ziemniakami – Mariola Budzich Leszkowy

Wyróżnienie – Gołąbki w liściach botwiny – Agnieszka Arent Drewnica
Wyróżnienie – Boczek chłopski – Krystyna Kaniewska Gdańsk
Inne dania: Żeberka w kapuście – Zenon Kopania Rokitnica
Pierogi babci Zosi – Danuta Czerwińska – Rokitnica

DANIA MIĘSNE:
I. miejsce – Pierś indycza – Grażyna Knitter Grabiny-Zameczek
II. miejsce – Wątróbki pod kołderką – Katarzyna Bizoń Cedry Małe
III.miejsce – Klops Eweliny – Ewelina Purzycka Cedry Wielkie

Wyróżnienie – Roladki chrzanowe – Halina Lizał Grabiny-Zameczek
Wyróżnienie – Mięso w cieście naleśnikowym – Krystyna Urbańska Koszwały
Inne dania: Kruche pierożki z kurczakiem – Grażyna Jacuta Rokitnica
Żeberka Alicji – Alicja Wesołowska Trutnowy

DANIA RÓŻNE:
I. miejsce – Ryby z grabińskiej Motławy – Mirosława Stachurska Grabiny-Zameczek
II. miejsce – Sznycle ziemniaczane z farszem – Irena Abramczyk Cedry Małe
III.miejsce – Sałatka ekspresowa – Agnieszka Kramp Rokitnica

Inne dania: Smalec z kiełbasą i śliwką – Danuta Czerwińska Rokitnica
Ryba Janka – Jan Wesołowski Trutnowy

WYPIEKI:
I. miejsce – Bezówka Anny Marii – Anna Marcinkowska Grabiny-Zameczek
II. miejsce – Drożdżówka z niespodzianką – Maria Suska Cedry Wielkie
III.miejsce – Cappucinowy gmerk – Weronika Paszkowska Cedry Wielkie

Wyróżnienie – Słodki buziak – Anna Kocerba – Bronowo
Wyróżnienie – Drożdżowe świnki – Marta Szwemińska Leszkowy

Inne ciasta: Sernik wiedeński – Agnieszka Kramp Rokitnica
Oszukany sernik z wisienką – Monika Karnat Koszwały
Tort marcowy – Henryka Marzec Gdańsk
Maślankowe ciasto z truskawkami – Ewa Lewandowska – Pszczółki

NALEWKI:
I. miejsce – Truskawkowa 2014 – Halina Kamysz Cedry Wielkie
II. miejsce – Marysieńka – Maria Pomirska Cedry Małe
III.miejsce – Z aronii – Mieczysława Myk Rokitnica

Wyróżnienie – Śliwkowa – Izabela Suska Grabiny-Zameczek
Wyróżnienie – Truskawkowa 2013 – Halina Kamysz Cedry Wielkie
Inne nalewki: Z czarnego bzu – Izabela Suska Grabiny-Zameczek
Z kaliny zdrowotna – Irena Abramczyk Cedry Małe
Z aronii mocna – Mieczysława Myk Rokitnica
Jagodowa – Maria Pomirska – Cedry Małe
Z czerwonych porzeczek – Andrzej Brzyszcz Długie Pole