ul. Podcieniowa 7, Trutnowy, 83-020 Cedry Wielkie

„Na tropach żuławskich tradycji”,

Autor: zulawy, 28. września 2013

czyli kolejny projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie „Żuławy Gdańskie”. Pierwsza jego część, seminarium, odbyła się 8 czerwca. Rzadko zdarza się, że podczas jednego spotkania można dowiedzieć się tylu ciekawych, różnorodnych rzeczy. Swą prezentacją o domach podcieniowych zachwyciła uczestników pani Marta Koperska-Kośmicka. Z wielką uwagą słuchaliśmy również wykładu pani Olgi Krukowskiej z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Natomiast barwny wykład prof. Andrzeja Januszajtisa bogaty był, jak zawsze, w różne żuławskie anegdoty. Wielką frajdę sprawiła uczestnikom możliwość podglądania wyczynów kulinarnych pana Marcina Popielarza, kucharza z hotelu Sheraton. Chociaż jeszcze większą przyjemnością była degustacja! Było zatem nie tylko ciekawie, ale i przepysznie.
Drugą częścią projektu była zorganizowana 21 września wycieczka. Z niezawodną panią przewodnik, Katarzyną Czaykowską odwiedziliśmy m.in. Ostawszewo, wiatrak i kościółek w Palczewie, dom podcieniowy w Marynowach, cmentarz w Stawcu, cmentarz 11 wsi w Żelichowie – Cyganku oraz wiele innych ciekawych, a często niedocenianych miejsc. Prawdziwą atrakcją była śluza w Marzęcinie! Po wyczerpującym zwiedzaniu udaliśmy się na obiad do „Willi Joker” w Nowym Dworze Gdańskim.
Chyba wszyscy uczestnicy projektu, zarówno pierwszej, jak i drugiej części, znaleźli w nim coś dla siebie, ponieważ był to projekt niesamowicie ciekawy i bogaty w różne doznania. Dofinansowany został przez Samorząd Województwa Pomorskiego.