ul. Podcieniowa 7, Trutnowy, 83-020 Cedry Wielkie

Mamy regionalne stroje!

Autor: Marta Szwemińska, 27. października 2012

Szlak Domów Podcieniowych, a dokładniej chętnie odwiedzany przez gości dom podcieniowy w Trutnowach, nasza siedziba, ma nową atrakcję. Stanowi ją ekspozycja regionalnych strojów żuławskich gospodarzy, wzbogacona 6 barwnymi planszami – reprodukcjami grafik, rycin i fragmentów obrazów, które posłużyły do odtworzenia kolorystyki i poszczególnych elementów.

Przygotowanie wystawy i wykonanie 7 żuławskich strojów, szytych na konkretne osoby, członków Stowarzyszenia „Żuławy Gdańskie”, udało się dzięki wsparciu finansowemu Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz pieniędzy pozyskanych w ramach akcji 1 % w 2011 roku. Projekty, na podstawie zachowanej ikonografii, wykonał Daniel Kufel, zaś ich profesjonalnym szyciem zajęła się pracowania artystki plastyk Małgorzaty Górkiej z Gdańska. W historyczne szaty ubierają członkowie Stowarzyszenia podczas uroczystości, konkursów, targów, wystaw oraz oprowadzania grup turystów. Na stałe ubiory prezentowane są na 3 manekinach pełnopostaciowych i 2 metalowych.

Cieszy również fakt, iż kolejne osoby i organizacje wykorzystują gotowe projekty i tworzą dla siebie żuławskie szaty. I tak posiadają je już panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Grabinianki” w Grabinach-Zameczku, również właściciele nowego kompleksu restauracyjno – hotelowego „Cedrowy Dworek” w Cedrach Wielkich młode pary i weselnych gości witają chlebem i solą w żuławskich strojach.