ul. Podcieniowa 7, Trutnowy, 83-020 Cedry Wielkie

10 lat minęło!

Autor: Marta Szwemińska, 27. października 2012

Hucznie świętowaliśmy X-lecie powstania Stowarzyszenia „Żuławy Gdańskie”. 25 sierpnia dom podcieniowy w Trutnowach gościł wiele osób – członków Stowarzyszenia, przyjaciół, sympatyków i miłośników regionu. Wśród oficjalnych gości witaliśmy senatora Senatu RP Andrzeja Grzyba, wiceministra Ministerstwa Rolnictwa Bogdana Dombrowskiego, Mariana Cichona, wicestarostę powiatu gdańskiego. Szczególnym gościem była 98-letnia Józefa Krośnicka, emerytowana nauczycielka, historyk, pasjonatka Pomorza i jego dziejów, autorka wielu książek poświęconych regionowi.

Były gratulacje, życzenia i kwiaty, a wszystko w uroczystej, ale ciepłej i rodzinnej atmosferze. Lampką szampana wzniesiono toast za dalszą pomyślność organizacji, a następnie wszyscy przybyli degustowali piękny tort – skrzynię pełną dukatów oraz inne przysmaki przygotowane na tę uroczystość, w tym znakomite piwo podarowane przez Browar Amber z Bielkówka.

Świętu towarzyszyło kilka wystaw: najnowszych obrazów artysty malarza Daniela Kufla i fotografii Mariusza Kani, a także prac z wikliny i decoupage mieszkanek gminy Cedry Wielkie. Dekoracje powstały w ramach projektu dofinansowanego przez Samorząd Województwa Pomorskiego. Można też było podziwiać ceramikę młodzieży z Klubu Młodych Stowarzyszenia „Żuławy Gdańskie”, pracującej w projekcie ”Uskrzydlona Akademia – odkryj w sobie artystę”. Projekt dofinansowała gmina Cedry Wielkie.

Burzliwie oklaskiwano znakomity koncert gitarzysty Jacka Nagórskiego, który na prośbę publiczności zagrał jeszcze kilka utworów na bis.

Wspólne zdjęcie uczestników uroczystości stanowiło miły akcent integracyjny.

– Obyśmy wrócili tu na podobną uroczystość z okazji XX-lecia stowarzyszenia – powtarzali przybyli. – Będzie to jeszcze większe święto, bo połączone z 300 urodzinami domu podcieniowego.

W ciągu 10 lat działalności Stowarzyszenia zrealizowało 53 różne projekty dofinansowane m.in. przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Samorząd Województwa Pomorskiego, Starostwo Powiatowe w Pruszczu Gdańskim, Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i Polską Fundację Dzieci i Młodzieży oraz Urząd Gminy w Cedrach Wielkich. Odbyło się 27 wystaw malarstwa, grafiki, rzeźby i fotografii połączonych z koncertami muzyki klasycznej, filmowej i operetkowej. W wydarzeniach tych uczestniczyło ponad 5 tys. osób.

Kilka tysięcy turystów indywidualnych i grup zorganizowanych z kraju i zagranicy zwiedziło dom podcieniowy, obejrzało stałe i czasowe ekspozycje.

Ważną część działalności stanowiła praca z młodzieżą. Zrealizowaliśmy 4 projekty w ramach programu „Równać Szanse”, w których łącznie uczestniczyło 120 młodych ludzi w wieku 14-19 lat. W ramach jednodniowej „Zielonej Szkoły” oprowadziliśmy po najważniejszych miejscach Żuław Gdańskich 37 grup młodzieży z Pomorza, łącznie 1200 osób.