ul. Podcieniowa 7, Trutnowy, 83-020 Cedry Wielkie

290 lat domu podcieniowego Trutnowy – 14. 08.2010 r.

Autor: zulawy, 3. września 2010

Tysiac lat niech żyje nam!

Niecodzienna  uroczystość była udziałem gości, którzy bardzo licznie zawitali do domu podcieniowego w Trutnowach. Hucznie świętowano bowiem 290. urodziny tej zabytkowej budowli. Jak przystało na tak piękny jubileusz nie zabrakło gratulacji, życzeń i kwiatów oraz wspaniałego tortu urodzinowego z sypiącą iskrami  racą. Chwila konsternacji zapanowała, gdy zebrani powstali z miejsc i chcieli odśpiewać tradycyjną przy takich okazjach pieśń, ale konieczna okazała się zmina tekstu. W wielkiej sieni zabrzmiało chóralne „tysiąc lat niech żyje nam!”. Przedtem jednak organizatorzy zapewnili przybyłym wiele atrakcji i niespodzianek. Gorąco oklaskiwano, domagając się bisów, znakomity koncert znanego dyrygenta prof. Zygmunta Rycherta, który na organach Hamonnda wykonał szereg utworów najwybitniejszych kompozytorów. Publiczność podziwiała nie tylko kunszt artysty i jego mistrzowskie interpretacje, ale też możliwości intrumentu, które prezentował i omawawiał muzyk. Szczególnie urzekajace były dźwięki dzwonów wplecione w liryczne i nastrojowe kompozycje. Z uwagą słuchano też wykładu prof. Andrzeja Januszjatisa, jak zwykle pełnego ciekawostek dotyczących Żuław Wiślanych. Uroczystości towarzyszyło otwarcie wystawy grafik komputerowych inspirowanych pejzażem i architekturą regionu, wykonanych przez współwłaściciela domu podcieniowego, artystę plastyka Daniela Kufla. Jej przygotowanie wspierał Samorząd Województwa Pomorskiego, przyznając  stypendium na realizację przedsięwzięcia. Debiut artystyczny przeżywały dwie młode licealistki z Klubu Młodych Stowarzyszenia „Żuławy Gdańskie” – Marta Szwemińska i Monika Karnat. W jednym z pomieszczeń przygotowały wystawę swoich fotografii. Niespodzianką dla wszystkich gości była możliwość oglądania będącej w budowie Panoramy Żuław, czyli przestrzennego ukazania miniatur regionalnych zabytków w ciekawej oprawie.  A że nie samą sztuką człowiek żyje nie zapomniano też o bardziej prozaicznych potrzebach gości, których częstowano różnymi napitkami, wiejskim chlebem ze smalcem i kiszonymi ogórkami oraz tradycyjnymi żuławskimi klinkami ziemniaczanymi okraszonymi  gotowaną kiszoną kapustą z grzybami.

– To była feta godna tak pięknych urodzin – podsumował Ryszard Kul, przewodniczący Gdańskiego Towarzysta Przyjaciół Sztuki. – O randze tego miejsca niech świadczy liczba gości, z których część nie pomieściła się w sieni. Wszyscy jednak nie kryli zadowolenia i z niecierpliwością oczekują kolejnych, tym razem okrąłych, 300 urodzin domu.

Dom podcieniowy jest stale udostępniany turystom indywidualnm i grupom zorganizowanym. Wystawy można zwiedzać do 15 września. Więcej informacji pod nr. tel. 693 701 681 i 58 68 36 231.

 

Fot: Andrzej Hawrylak, Andrzej Tyminski, Marta Szwemińska, Monika Karnat, Daniel Kufel.